You are currently viewing 6 zmian, które do tej pory lekceważyliśmy.

6 zmian, które do tej pory lekceważyliśmy.

Wczoraj Przemek Pająk (twórca Spidersweb) napisał bardzo ciekawy i osobisty wpis pt. “Idzie kryzys”. Przemek stawia hipotezę, że na sytuacji ekonomicznej związanej z koronawirusem ucierpią mali przedsiębiorcy.

A moim zdaniem to co się teraz dzieje pogłębi zmiany, która zaczęły się już jakiś czas temu. Pamiętacie ‘Pomysłowego Dobromira’, któremu po głowie skakała żółta żaróweczka dopóki nie znalazł rozwiązania problemu. Ja mam wrażenie, że od jakiegoś czasu tliły się ogniska zmian sygnalizujące, że nastał schyłek tradycyjnych form prowadzenia biznesu. Ludzie osadzili się w swojej strefie komfortu i działali jak zwykle. Czy to w korpo przywiązując się coraz mocniej do swoich procesów, czy wybierając ścieżki zawodowe koncentrując się na przewidywanym potencjalnym zysku, czy po prostu zatracając się w codziennym pędzie i rutynie. I teraz widać jak przez 1 mikroba, który nie został jeszcze dokładnie opisany i zbadany, wszyscy globalnie zostają wytrąceni ze swoich torów. I wiele osób staje przed pytaniem – w jakim ja świecie żyję? Co ja robię? Co ja chcę?

6 zmian, które lekceważyliśmy do tej pory. A które są faktem.

1. Efekt koronawirusa – wszystko da się załatwić online.

O skoku z offline do online pisałam we wpisie z grudnia 2019r nie wiedząc nawet jak bardzo on przyspieszy.

Okazuje się, że można efektywnie pracować z domu (ja akurat o tym wiedziałam już dawno bo nie ukrywam, że dla mnie to najlepszy sposób działania koncepcyjnego). Ale myślę, że dla wielu to może być szok dla systemu. Dodatkowo, można zamiast siedzieć na spotkaniach w korpo świecie od 9:00 do 17:00, ważne tematy załatwić przez telekonferencje lub nawet video-konferencje. A co więcej dzieci mogą dokształcać się online – zdane na własną efektywną organizację oraz wybrany przez siebie tryb w ciągu dnia. Repertuar kinowy, teatralny, wirtualne podróże i zajęcia jogi – wszystko jest w zasięgu 1-klika. Okaże się, że można przedefiniować elastycznie plan dnia i nadal być efektywnym. A to wymusi zmiany modeli biznesowych dla wielu i na dłużej.

2. Boom startupów.

Trafiłam na bardzo ciekawy artykuł, który wsparł moją obserwację liczbami. Otóż 543.000 nowych biznesów powstawało miesięcznie już w 2018r. Wiem, że aż 72% z nich upada w pierwszym roku działalności, ale pokazuje to skalę i zainteresowanie temat. Zamiast iść na bezpieczny etacik – lepiej poszukać swojej własnej drogi i być sobie niejako Panem, sterem i okrętem. Te najbardziej wartościowe startupy póki co powstają w USA i Chinach, ale Polska, Holandia i Szwecja są w gronie krajów, w których najłatwiej o otworzenie biznesu. Do tego finansowanie startupów wzrosło aż o 50% w latach 2012 – 2017 (a mamy 2020!). A dla prównania biznesy związane z robotyką czy sztuczną inteligencją (często myloną ze zwykłym machine learning) aż o 1400% w tych właśnie latach!  W USA prowadzone są listy tzw. UNICORNÓW biznesu czyli perełek, na której w 2019r znalazł się polski Booksy. Do tego coraz większa ilość inkubatorów, mentorów i funduszy inwestycyjnych. Na dodatek ta droga wydaje się najciekawszą pracą dla wielu. I tak przechodzimy do punktu 3.

3. Millenialsi nie chcą pracować w korporacjach.

Już na 1 na 3 osoby z grona Generacji X nazywanej Millenialsami, wybiera pracę w startupie zamiast w korporacji. Korporacja proponuje bowiem sztywny czas pracy, a start up – elastyczny. W pierwszym przypadku możemy liczyć na kartę multisport i mediocover za free, a w drugim na darmowe wegetariańskie i ekologiczne posiłki lub wspólne gotowanie w kuchni lub chociażby na vouchery na elektryczne hulajnogi – czyli benefity idące z eko-trendami. Korporacje proponują pewną stabilność zatrudnienia, jasno określone obowiązki ale i limitowaną możliwość awansu. Startupy zaś mimo większej nieprzewidywalności biznesowej są atrakcyjne ze względu na szerokie spektrum obowiązków, odpowiedzialne zadania oraz realny wpływ na biznes. Simon Sinek wskazuje na brak gotowości korporacji na nowe pokolenie – niedopasowanie wartości i warunków pracy. On co prawda mówi też o pokoleniu zagubionej technologicznie młodzieży. O ile większość jego tez jest faktycznie bardzo ciekawa i otwierająca oczy, o tyle są one faktem. A efektem tego jest odpływ dziarskiego narybka do nowych biznesów gdzie nagroda za pracę jest szybsza i bardziej tu i teraz. Jest to ciekawe społecznie zjawisko.

4. “Gen Z” woli być YouTuberem.

Kolejne pokolenie po Y to tzw. Generacja Zet uważana za ‘digital natives’ . Czyli osoby, które urodziły się w świecie rewolucji cyfrowej i które nie pamietają czasów, że nie było maila, Google i YouTube. Jako osoby urodzone po 1990roku mają zupełnie inne potrzeby zawodowe i społeczne niż poprzednicy. My tymczasem na siłę chcemy zawrócić ich teraz z tej drogi zamiast antycypować jak spełnić ich marzenie. Widziałam niegdyś badania, które pokazywały, że wymarzoną pracą tej grupy jest zostanie YouTuberem. I w sumie co w tym złego? Myślę, że w dobie zmian, które są nieodracalne warto aby ten nasz przyszły YouTuber czy TikToker czy inny onliner zdobył podstawową wiedzę, rozwijał swoje talenta i pasje, miał ugruntowane wartości potrzebne do rozwoju. A resztę potraktował jako kanał do samorealizacji. Taka własną – personalną telewizję. Mówiąc językiem starszych kolegów z pokolenia X. Bo tak na prawdę znam super ciekawe osobistości ze świata online, które z niego żyją – patrz Paweł vel Mobzilla (YouTuber), czy Kasia twórczyni Tabletowo.pl a od dzisia też iot.pl .

5. Wypalenie zawodowe jako widmo 2020r. Tak też w Polsce.

Dotarłam do badań analizowanych przez Business Insider 15.01.2020 roku. Widać w nich, że już pokolenie Millenialsów amerykańskich, czyli osoby w wieku 22 – 38 lat są zagrożone najbardziej zjawiskami wypalenia zawodowego, a w konsekwencji też depresji. Związane jest to z rosnącym poczuciem osamotnienia, ustabilizowanym poziomem pensji, która wpływa na niepewność finansową i długimi godzinami pracy. Do tego dochodzi uzależnienie od substancji psychoaktywnych i technologii (m.in social mediów) potęgujące złe samopoczucie, a w konsekwencji samobójstwa. O tym też w powyższym video mówi Simon Sinek bazując na swoim doświadczeniu.

Dotarłam też do materiału emitowanego w Pytanie na Śniadanie 19.09.2019r. Główne konkluzje dotyczą faktu, że Polacy zajmują trzecie miejsce w Europie pod względem wypalenia zawodowego – zaraz po Rosjanach i Serbach. Aż 62 proc. Polaków potwierdza, że ma za sobą doświadczenie wypalenia zawodowego lub jest na krawędzi. O symptomach pisałam bazując na własnym doświadczeniu oraz bliskich mi osób. Myślę sobie, że sytuacja pewnego odosobnienia społecznego i zamknięcia w home office może wielu popchnąć do różnych zawodowych refleksji. Tak więc jeśli zastanawiasz się czy Ciebie też dotyczy ten punkt? To zachęcam do szybkiej analizy przy tym artykule.  

6. Rozwój społeczny – dążenie do mindfulness.

Ten trend również wyróżniłam jako jedną z wiodących potrzeb społecznych 2020 roku a tym samym trend na najbliższy czas. Ponownie wyprzedził moje oczekiwania. Posty Agnieszki Maciąg, która pisze o wewnętrznej uważności oraz potrzebie harmonii mają ponad tysiąc likeów i komentarzy. Wszelkie jej warsztaty są pełne a książki często lądują na półkach ‘Bestseller’. Jest coraz większa oferta szkół jogi – zarówno zajęć jak i wyjazdów warsztatowych. Ja chętnie korzystam z dwóch warszawskich szkół www.jogarytm.pl oraz www.yogamudra.pl . Moja koleżanka właśnie uruchomiła pierwszy ogólnopolski portal www.twig.pl – portal o dobrostanie. Temat jest hot, bo ludzie autentycznie potrzebują wsparcia w drodze do wewnętrznego zen. Sama tego doświadczyłam i rozumiem jak ważne jest to w budowaniu spokoju. A to jest proces.

Te 6 punktów krąży wokół moich myśli od jakiegoś czasu.

Rozmyślam i analizuję. A teraz w dobie paniki zasianej koronawirusem i mediami, po prostu stwierdzam, że trzeba o tym mówić. Bo te zmiany zaszły i zachodzą i to od nas zależy co dalej. Te tematy zainspirowały mnie do napisania warsztatu dla chętnych. Jestem w trakcie….stay tuned jak to mówią koledzy anglojęzyczni. I trzymajcie kciuki.

Źródła:

https://www.businessinsider.com/millennials-mental-health-burnout-lonely-depressed-money-stress?IR=T#deaths-of-despair-are-also-on-the-rise-3 

https://www.pytanienasniadanie.tvp.pl/44456352/wypalenie-zawodowe-dotyczy-25-polakow

https://online.hbs.edu/blog/post/startup-vs-corporate-culture

https://valuer.ai/blog/why-millennials-are-choosing-startups-over-corporations/

Dodaj komentarz