You are currently viewing 7 kroków by znaleźć pomysł na siebie (zawodowo) i biznes.

7 kroków by znaleźć pomysł na siebie (zawodowo) i biznes.

“Mam strategię i misję zawodową. Wiem co chcę dać zawodowo światu i w czym potrzebuję by świat mi sprzyjał. Czuje jakich wyborów mam dokonywać dalej. A pomysłów nie brakuje. Teraz dopiero działam.” – to ode mnie, czyli autora.

Czekam, aż powiesz, że łatwo powiedzieć jak się pomysł….

Ja nie miałam jak decydowałam się na zmianę. Poza tym jestem samodzielną mamą (nie lubię jakoś tego polskiego określenia – samotne macierzyństwo). I nie mam zaplecza finansowego bez dna. Tak więc łatwo nie jest i nie było. Bo nie oto chodzi w tym ćwiczeniu.

Celem poszukiwania pomysłu na biznes i siebie nie jest to, aby było łatwo oraz zawsze radośnie, ale aby wiedzieć czego się chce i co daje spełnienie.

A jak powiedział Simon Synek:

“Większość z nas przechodzi przez życie przypadkiem – przyjmujemy to co się nam przydarza. Poczucie spełnienia przychodzi jednak dopiero jak realizujemy nasz cel.”

Aby zrealizować cel i misję, to trzeba właśnie je odkryć. 

Z kolei Steve Jobs rzekł tak: 

Twój czas na ziemi jest ograniczony, więc nie trać go by żyć czyimś życiem. Nie daj się uwięzić w dogmatach tworzonych przez innych ludzi i organizacje. Nie zagłuszaj swojego wewnętrznego głosu, opiniami innych. I najważniejsze, miej odwagę podążać za sercem i intuicją.” 

Aby podążać za sercem i intuicją, trzeba się chwilę zatrzymać i ze sobą uczciwie pogadać. 

To nie jest dobry moment…

Tak na prawdę, to żaden moment nie jest dobry prawie na nic. Albo za wcześnie, albo za późno, albo nie tak. Wiem, że rok 2020 jest specyficzny i wiem, że dużo osób potraciło prace i boryka się z dużymi wyzwaniami.

Tym bardziej wierzę, że nadszedł czas do tego by zacząć robić, to co się chce i kocha. By zrewidować swoje priorytety. I skupić się na tym co jest ważne, co da nam spełnienie oraz dochód na odpowiednim poziomie. A przy tym czas, który wykorzystamy w zgodzie ze sobą.

Poza tym nie namawiam Cię do resetu czyli radykalnej zmiany życia – rzucenia wszystkiego i wyjechania w Bieszczady. Ale do RESTARTu czyli zatrzymania i przemyślenia swojej ścieżki zawodowej. To dwie różne strategie. I na to drugie chyba jest dobry moment właśnie teraz.

Fakty są nieubłagalne – diagnoza ’syndrom zawodowy’.

Już ok 1/3 pracowników, czyli co 3 osoba czynna zawodowo, ma objawy świadczące o jakiejś formie przeciążenia i przemęczenia w swoim środowisku zawodowym, w Polsce. Jako przyczyny wskazywane są czynniki związane z niedopasowaniem pracy do osoby, stanowiska do kwalifikacji i oczekiwań oraz oferty do profilu kandydata.

W pierwszej trójce możliwych przyczyn wyczerpania emocjonalnego i obniżenia oceny własnych możliwości pracownicy wskazują dużą odpowiedzialność przy niskim wynagrodzeniu (54%), potrzebę rozwoju zawodowego przy małych szansach na awans (43%) oraz dużą ilość pracy przy małej ilości czasu (41%). Jak deklarują niektórzy respondenci (28%), w obecnym miejscu pracy zdecydowanie brakuje im nowych wyzwań, a obowiązki stały się nużące i powtarzalne. 

Więcej w raporcie AC Rynek i Opinia wykonanym na zlecenie Gumtree.pl, opublikowanym na blogu gumtree.pl 10.08.2020 roku.

Objawy, które towarzyszą tym odczuciom nazwane zostały jako ‘syndrom zawodowy’ i zostaną wpisane do oficjalnej klasyfikacji chorób przez WHO (Światową Organizację Zdrowia).

Niestety wiem, że nie jesteśmy uczeni tego aby myśleć o tym, że praca ma dawać poczucie spełnienia poza pieniędzmi. I wiem, że we wszystkich rankingach dobra praca = wysokie zarobki głównie. I dlatego skutkiem ubocznym takiej koncentracji jest właśnie syndrom zawodowy.

Dlatego chciałam zaproponować Ci RESTART – dokładnie jak urządzenia, które się zawiesiło. Czyli: 

 • zatrzymaj się w kołowrotku codzienności,
 • zaoferuj sobie czasu na usystematyzowane rozmyślania o sobie i biznesie (1 godzina dziennie przez 7 dni),
 • napisz własną strategię zawodową.

Tylko i aż tyle.

Aby to ułatwić przygotowałam mój Poradnik RESTART zawodowy. 7 zadań, 1 godzina dziennie, 7 dni. Zostań bohaterem / bohaterką dla siebie i dla tego Poradnika. 

Koniec z wymówkami- czas na Restart zawodowy.

Jedno jest pewne jeśli czujesz, że coś jest nie tak w Twoim życiu zawodowym, to nikt za Ciebie tego nie rozkmini. Jeżeli nie dasz sobie czasu, to myśli same nie ułożą się w logiczny ciąg.

To jest dokładnie jak z pisaniem strategii marketingowej czy biznesowej. Podstawą jest analiza, a nie działanie. Wszelkie plany są wynikiem dogłębnych i usystematyzowanych przemyśleń. Skoro w biznesie daje to efekty, to może spróbujmy zastosować ten proces w życiu zawodowym.

RESTART zawodowy, to nic innego jak analiza Ciebie. Krok po kroku dochodzimy na stworzenia Twojej strategii zawodowej. A jak dobrze pójdzie to też pomysłów na biznes (o ile w ogóle będą potrzebne).

7 kroków do napisania strategii zawodowej

 1. Znalezienie potrzeby.

  Nie chodzi o szukanie niszy rynkowej ale Twoją potrzebę. Czy ważne jest dla Ciebie bezpieczeństwo, roller-toster, Work-life Balance, pięcie się po szczeblach kariery, zarządzanie, niezależność, wpływanie na coś itp itd. To jest ważny krok by zrozumieć siebie. Nie każdy bowiem musi być przedsiębiorcą by czuł się spełniony zawodowo, a niektórzy właśnie tego chcą. To wynika z potrzeb.

 2. Ustalenie mocnych stron.

  Zdecydowanie odpowiedz sobie na pytanie jakie masz super-moce. Co Ciebie wyróżnia i co możesz dać z siebie zawodowo najskuteczniej . Przyda Ci się to jeśli chcesz otworzyć swój biznes by wiedzieć np. czym Ty możesz się zająć i jakich osób potrzebujesz wokół siebie, którzy uzupełniają inne Twoje cechy.

 3. Misja zawodowa.

  To jest to o czym Simon Sinek mówi najczęściej – czyli ’start with why’? Znajdź swoje dna, swój motyw do działania. To jest najtrudniejsze ale moim zdaniem się da. I w Poradniku daje Ci konkretne zadania do tego by dojść do tego kluczowego zdania o sobie.

 4. Opracowanie celów.

  To jest z jednej strony taka wizja długofalowa czyli co Ci się marzy. Ale dla mnie liczy się to, co możesz zrobić w nadchodzącym roku. Serio stawiam na taki konkret – co jest realnym celem na nadchodzący rok by być w zgodzie z Twoją misją. Wierzę bowiem, że jak osiągniesz mały kroczek, to poczujesz wiatr w żagle do dalszego działania. 

 5. Efektywny dialog z samym sobą.

  Czy wiesz kto jest największym przeciwnikiem każdej zmiany? Ty sam. Nikt nie lubi zmian narzucanych z zewnątrz ale niejako z nimi trzeba żyć. A jak się samemu coś inicjuje, to pojawia się milion słów – ‘zniechęcaczy’. A po co mi to, czy ja dam radę, bezsensu itp. Dlatego tak istotnym krokiem w procesie restartu jest dobry dialog ze sobą. Wsłuchanie się w siebie przy równoczesnym zmotywowaniu siebie do dalszego działania.

 6. Wygenerowanie pomysłów.

  I w końcu dochodzimy do generowania pomysłów na siebie i może biznes (nie każdemu tak wyjdzie z poprzednich kroków). Jak wiemy co i jak chcemy, to najlepiej jest otworzyć głowę na techniki design thinking. I pomysły płyną jak lawa. Fajnie jednak jak to jest wynikową analizy – wówczas te idee są spójne z Tobą. 
 7. Wybór działań, osób wsparcia oraz start.

  ‘Last but not least’ jak to mówią Anglicy i Amerykanie – podsumowanie strategii. Wybór działań na start. Określenie planu i osób, które nam pomogą. Ten networking jest bardzo ważnym elementem restartu – wsparcie potrzebne jest bowiem każdemu.

To jest ogólny schemat. W moim Poradniku RESTART zawodowy znajdziesz konkretne zadania, aby napisać odpowiedzi na powyższe punkty. Krok po kroku, godzinka dziennie przez 7 dni. 

A tak powiedziała Magda, która od paru lat pracuje w obszarze Global Marketing & Strategy, po skorzystaniu z restartu ze mną:

‘Godny polecenia poradnik i praktyczne ćwiczenia, ktore pomogą przemyśleć twoją sytuację zawodową. Naprawdę polecam zarówno osobom szukającym nowej ścieżki, jak i tym, którzy czasami nie są pewni czy są w dobrym miejscu. Bardzo mobilizujące i na koniec konkretne rezultaty. A Aga bardzo przekonująco namówi Cię do odrobienia pracy domowej’.

Jakkolwiek trudno Ci dzisiaj w pracy lub bez pracy, lub w poszukiwaniu pracy, to wykorzystaj to doświadczenie i ten czas. Daj światu pstryczka w nos i napisz swoją strategię zawodową. A potem bądź jak woda, która drąży kamień – realizuj ją w swoim tempie i w zgodzie ze swoimi zasobami.  Zamiast pisać życzenia noworoczne, napisz swoją strategię zawodową. Bo to się musi udać.

A więcej o Poradniku RESTART zawodowy znajdziesz tutaj.

Dodaj komentarz