You are currently viewing Był żar i pasja, a teraz pozostała niechęć? Czy to aby nie wypalenie? Sprawdź

Był żar i pasja, a teraz pozostała niechęć? Czy to aby nie wypalenie? Sprawdź

Postanowiłam poruszyć ten nieatrakcyjny biznesowo temat i przełamać mit ‘samych sukcesów’. Jak patrzę na media społecznościowe, to ludzie chętnie dzielą się nagrodami, uśmiechami, handshakami, zwycięstwami. Rzadko mówią jednak co czują i myślą naprawdę. I nawet nie chodzi oto aby dzielili się tym ze wszystkimi, ale rzadko stają w prawdzie sami ze sobą. I jednym z takich zamiatanych pod dywan tematów jest wypalenie zawodowe, które dotyczy sporej grupy osób i jest jedną z najczęstszych powodów wizyt w gabinetach psychiatrycznych ostatnio. Częściej już mówi się o wypaleniu w związku i co do tego zaczyna pojawiać się większe społeczne zrozumienie oraz świadomość. Ale wypalenie zawodowe kojarzy się z porażką, symulacją, lenistwem, słabością. 

Mindfulness zacznij od siebie

Mindfulness jest jednym z trendów w 2020 roku, o czym pisałam tutaj. I tak ostatnio spotkałam na swojej drodze wiele osób, które stają w prawdzie ze sobą i szukają harmonii w życiu. A zatem są osoby, które odeszły z pracy, bez wizji nowego źródła dochodów, z powodu wypalenia zawodowego. Mam w gronie osób bliskich takie, które postanowiły zrobić sobie przerwę aby odpowiedzieć na pytanie ‘co dalej?’ albo zrealizować jakieś swoje marzenia. I znam osoby, które zaciskają zęby, walczą z wypaleniem, ale nic z tym nie robią – biegając jak chomik w swoim kołowrotku. Te osobiste doświadczenia zawarłam w krótkiej prezentacji o wypaleniu zawodowym. Zestawiłam to z tym w związku, bo dla niektórych może to być odświeżająca analogia. De-mitologizuje temat wypalenia bez zbędnej psychologii.

Po co pisać o wypaleniu?

Po to, aby Ci co przechodzą przez ten stan, nie czuli się osamotnieni. I po to aby Ci co zastanawiają się co się z nimi dzieje, zobaczyli, że jest ich więcej i można coś z tym zrobić. I że wypalenie, to nie porażka i że zdarza się częściej niż myślimy. A jeszcze w celu takim, że jak ktoś kogoś podobnego zna, to pomóżcie mu nazwać co się dzieje. To jest taki stan jak każdy inny w życiu, ale trzeba go nazwać i zrozumieć. Aby coś z tym zrobić.

 

Wypalenie może być początkiem nowego żaru

Jeśli coś zabrzmiało znajomo to daj sobie chociaż czas aby to przemyśleć. Poproszę.

Wypalenie może dotyczyć lekarza, pana robiącego remont, pracownika w banku inwestycyjnym, marketingowca, sprzedażowca, prezesa firmy. Każdego związku i przyjaźni. Każdy może się wypalić. Daj sobie pomóc przez akceptację tego stanu. Powodzenia w szukaniu siebie i re-definiowaniu przyszłości. Oj wiem, że to nie jest łatwe!

Dodaj komentarz